چرا 3DVIAComposer ؟

تولید محصولات به طور مداوم در حال تحول است و به همین علت، رقابت بین تولیدکنندگان به شدت در حـال افزایش. برای موفقیت در بازار، تولیدکنندگان همواره در تلاش برای شناسایی راه ­های جدید معرفی محصولات خود، ضمن صرفه­ جویی در وقت و کاهش هزینه­ ها هستند. یکی از نویدبخش­ترین راه ­ها، اشتراک داده­ های طراحی سه ­بعدی محصول در خارج از بخش مهندسی است. داده­ های سه ­بعدی CAD پتانسیل بالایی برای دستیابی به بازارهای جهانی از طریق ارتباط تعاملی و قابل درک با مشتریان دارند.

شرکت Dassault Systèmes از بزرگ­ترین تولیدکنندگان نرم­ افزارهای مهندسی دنیا است و نرم­ افزارهایی نظیر Catia، SolidWorks، Simulia، Delmia و Enovia را به بازار عرضه کرده است. 3DVIA جدیدترین محصول این شرکت، در سال 2007 به‌منظور ارتباط مدل­ های سه ­بعدی با مشتریان غیر فنی و غیر مهندسی شکل گرفت و علامت تجاری این محصول در طی چندین پروژه داخلی توسعه یافت. خصوصیات منحصربه ­فرد این نرم ­افزار باعث محبوبیت بین اکثر مهندسان در کشورهای اروپایی شده است، اما متأسفانه این نرم ­افزار هنوز در ایران ناشناخته مانده و کمتر کسی نام آن را شنیده است. بسته نرم­ افزاری 3DVIA شامل نرم ­افزارهای 3DVIA Shape، 3DVIA Scenes، 3DVIA Player، 3DVIA Studio، 3DVIA Virtools و 3DVIA Composer است که از این میان نرم ­افزار 3DVIA Composer در ارتباط با صنعت گروه مکانیک قرار دارد و به طور گسترده برای تولید مستندات محصولات به ­صورت تعاملی همراه با انیمیشن، توضیحات فنی و ارائه تصاویر با کیفیت مورد استفاده قرار می­ گیرد.

به لحاظ تاریخی، تولیدکنندگان همواره مجبور به صرف هزینه ­های بالا برای ایجاد مستندات صنعتی محصول، دستورالعمل­ های تعمیر و نگهداری، مواد آموزشی و تصویری محصول بوده ­اند. ایجاد مستندات محصول، اغلب مرحله­ ای جداگانه است که پس از طراحی محصول و به­ صورت دوباره­ کاری انجام می­ پذیرد. امروزه رقابت بین تولیدکنندگان، موجب شده تا با کاهش هزینه ­ها و صرفه ­جویی در وقت، از نسل جدید ابزارهای مستندسازی استفاده نمایند. 3DVIA Composer سبک جدیدی از نرم­ افزارهای سه­ بعدی و راه حل صنعتی این مهم در طیف گسترده­ ای از محصولات صنعتی است. این نرم ­افزار، تولیدکنندگان را قادر می ­سازد تا با استفاده از داده­ های طراحی محصول، به بیان ارتباطات فنی محصول در سراسر چرخه تولید بپردازند. استفاده این نرم­ افزار از فایل­ های رایج سایر نرم­ افزارهای طراحی سه ­بعدی، امکان تحویل سریع­تر مستندات محصول و کاهش هزینه تمام‌شده را فراهم می ­آورد.

در طول دهه اخیر، پیشرفت چشمگیری در تکنولوژی طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) رخ داده است و طراحان صنعتی و مهندسان فنی همواره برای تولید محصولات جدید و خلاقانه از این تکنولوژی بهره برده ­اند. این ابزارها نه­ تنها امکان ایجاد و تجسم طرح­ های جدید را برای مهندسان فراهم کرده، بلکه به کوتاه شدن چرخه طراحی و کاهش هزینه­ های توسعه و بهبود کیفیت محصول انجامیده است. در یک چرخه تولید، همواره نیاز به ارائه تصاویر مربوط به طرح سه­ بعدی محصول وجود دارد که صرف هزینه و زمان مورد نیاز، ممکن است موجب تأخیر در ورود محصول به بازار شود. علاوه بر این، کیفیت تصاویر و نحوه ارائه آن­ ها در توسعه و استقبال از محصول تأثیرگذار است. در این میان، تولیدکنندگان همواره در تلاش برای یافتن راه­ هایی به‌منظور کاهش هزینه و زمان با هدف استفاده از داده ­های CAD و برآوردن نیازهای پشتیبانی محصول برای ورود به بازارهای جهانی هستند.

تکنولوژی 3DVIA Composer امکان می ­دهد تا مستندات محصول به­ صورت هم ­زمان با طراحی محصول توسعه یابد. این نرم­ افزار به مهندسان کمک می­ کند تا تصاویر پیکسلی و بُرداری از مدل­ های انفجاری و آزاد محصول ایجاد نمایند، ضمن اینکه مستندات محصول می‌تواند به‌صورت خودکـار با آخرین اطلاعات طراحی به ­روز شود و جزئیات محصول را می ­توان در داخـل محیط  سه­ بعدی با وضوح بیش­تر توضیح داد. رابط گرافیکی ساده این نرم ­افزار، کمک می­ کند تا غیر مهندسان نیز بتوانند به آسانی اطلاعات مربوط به طراحی محصول را به ­صورت حاشیه­ نویسی، تصویر و انیمیشن ارائه دهند. این مواد پس از آن می‌تواند به فرمت­ های مختلف از جمله اسناد محصول، دستورالعمل مونتاژ، دستورالعمل تعمیر و نگهداری، کاتالوگ­ های بازاریابی و کتابچه­ های راهنمای آموزش الکترونیکی تبدیل شود. این سبک کاملاً جدیدی از ارتباط محصول است که با مشتریان و فروشندگان به زبان جهانی 3D صحبت می­ کند.

هدف اصلی مستندسازی، ارائه اطلاعات محصول به مشتریان و برقراری ارتباط با آن­ ها است. بر این اساس تولید تصاویر و مستندات با کیفیت، یک عنصر مهم در ایجاد رضایت مشتری است. مشکل پیش روی متخصصان مستندسازی، توصیف جزئیات پیچیده محصول است که موجب ناکارآمدی این مستندات می ­شود. استفاده از تصاویر با کیفیت و مناسب و انیمیشن­ های سه ­بعدی به کاهش دستورالعمل ­های مبتنی بر متن، کمک می­ نماید.