کامل­ترین مرجع طراحی سطوح و مهندسی معکوس به کمک نرم ­افزار CATIA

مهندسی معکوس، هنر تبدیل ابر نقاط به مدل سه­ بعدی CAD می­ باشد. ابر نقاط مجموعه سه­ بعدی از نقاط است که خصوصیات سطح خارجی یک شیئ را توصیف می­ کنند. این نقاط از آنالیز محیط پیرامون شیئ و جمع ­آوری اطلاعات از شکل ظاهری آن به کمک یک اسکنر سه ­بعدی به دست می­ آیند. تکنولوژی به کار رفته در جمع آوری اطلاعات از سطح شکل، در دو نوع تماسی و بدون تماس می­ باشد. در حالت تماسی از دستگاه ­های (CMM (Coordinate Measuring Machine و در حالت بدون تماس از لیزر و نور ساخت یافته استفاده می­ شود.

در فرآیند مهندسی معکوس، ابتدا بر روی نقاط، یک مش سه­ گوش ایجاد می ­شود. این مش، توپولوژی اصلی مدل نهایی را ارائه می­ دهد. در مرحله بعد از تقسیم مش به نواحی کوچک­تر و یا روش­ های دیگر، یک سطح ساده تخمین­ زده می­ شود. این سطوح تا جایی که از زیبایی و سازگاری آن­ ها اطمینان حاصل شود، پیراسته شده و به هم متصل   می­ شوند و در نهایت مدل اصلی را ایجاد می­ کنند.

محیط کاری (Digitized Shape Editor (DSE در آغاز چرخه مهندسی معکوس CATIA قرار دارد. این محیط به عنوان یک ابزار قدرتمند برای خواندن، وارد کردن، اعمال  فرآیند­های مختلف بر روی ابر نقاط و تولید مش مورد استفاده قرار می­ گیرد. خروجی این محیط می ­تواند در محیط­ های Quick Surface Reconstruction، Digital Mock-Up و یا Surface Machining به کار رود و یا به صورت فرمت­ های مختلف تبدیل شود.

 کامل­ترین مرجع طراحی سطوح و مهندسی معکوس به کمک نرم ­افزار CATIA

محیط کاری (Quick Surface Reconstruction (QSR برای بازسازی سریع و آسان سطوح از روی داده­ های خروجی ابر نقاط مورد استفاده قرار می­ گیرد.  این محیط با توجه به نوع شکل ورودی، چندین روش مختلف برای بازسازی سطوح ارائه می ­دهد.

کامل­ترین مرجع طراحی سطوح و مهندسی معکوس به کمک نرم ­افزار CATIA