آشنایی با نرم افزار CATIA:

در سال 1969 شرکتی با نام Dassault در فرانسـه نرم افزاری بنام CATI برای نقشه کشی دوبعدی و ماشینکاری با کمک کامپیوتر پایه گذاری نمود و در سال 1975 این محصول به محیط سه بعدی گسترش پیدا کرد و در آن زمان با انجام پروژة ساخت مدل تونل باد برای یک شرکت هواپیماسازی که بطور معمول 6 ماه زمان نیاز داشت، در طی 4 هفته به نتیجه رساند. با این عمل تحولی در دنیای طراحی، ساخت و تولید ایجاد کرد.

در سال 1981 بطور عمومی نام آن به CATIA تبدیل شد و در ژوئن همان سال شرکت I.B.M. نیز این شرکت را به همراه نرم افزارش بین نرم افزارهای امریکایی و ژاپنی طی یک بازبینی و بررسی زیاد برای توسعه، گسترش، خدمت رسانی و کسب درآمد در سراسر جهان برگزید.

ویرایش 4 کتیا در سال 1994 به بازار ارئه شد که بعلت حجم زیاد برنامه، تنها بر روی Work Station ها قابل اجرا بود که هزینة بالایی داشت. ویرایش 5 آن که تحت ویندوز می باشد نیز در اواخر دهه 90 وارد بازار شد. نگارش 5 آن به حدی پر قدرت بود که حتی کاربران نگارش های قبل را متحیر ساخت. نگارش 5 نه تنها امکانات گسترده 4 را حفظ کرده بود بلکه اصلی ترین مشکلی که کاربران نگارش 4 داشتند، یعنی کاربری سخت آن را نیز برطرف کرده بود.

در سال 1997 این شرکت برای کاربران سطح پائین نرم افزار Solid Works را به بازار عرضه کردند.

 

CATIA = Computer Aided Tree Dimensional Interactive Applications

 محیط های نرم افزار کتیا را می توان به به سه دسته اصلی تقسیم کرد:

1- CAD : طراحی و مدلسازی به کمک کامپیوتر. در اختیار قرار دادن ابزارهای بسیار قدرتمند مدلسازی احجام

(Solid ) و رویه ها ( Surface ) و . . .

2- CAM : ساخت به کمک کامپیوتر. تهیه برنامه های ماشینکاری برای انواع ماشینهای CNC در محیطی سه

بعدی و . . .

3- CAE : مهندسی با کمک کامپیوتر. ارائه ابزارهای شبیه سازی و رفتارهای فیزیکی محصول، خط تولید و

مونتاژ و تحلیل های مهندسی و . . .

 

برخی از کاربردهای این نرم افزار

1- محیط های مدل سازی (Solid Model): این قسمت که در زیر مجموعه ماژول Mechanical Design  قرار دارد برای مدل کردن قطعات توپر (Solid) و  مجموعه مونتاژی و طراحی قالب و طراحی مدل های ورقکاری (Sheetmetal)، نقشه کشی صنعتی ،تلرانس گذاری و ... استفاده می شود.

مدل سازی سطوح: این قسمت علاوه بر ساخت سطوح پیچیده قابلیت انجام مدلسازی روی ابر نقاط و فایل های حاصل از اسکن سه بعدی را نیز دارا است.

2- محیط ماشینکاری: پس از ساخت مدل به کمک قابلیت های محیط ماشینکاری براحتی می توان عملیات ماشینکاری مورد نیاز برای تهیه قطعه مدل شده از روی قطعه خام را تعریف کرده و هر مرحله از ماشینکاری را بصورت متحرک مشاهده کنید.

3- محیط تحلیل المان محدود: به کمک قابلیت های این محیط می توانید قطعات و مدل های مونتاژی ساخته شده در این نرم افزار را تحلیل کرده و مواردی مانند تغییر شکل ،توزیع تنش و ... را در آنها بدست آورد.

4- طراحی و تحلیل مکانیزم ها: به کمک این قابلیت از نرم افزار Catia میتوانید پس از تعریف اتصالات بین اجزای مختلف مکانیزم ،حرکت مکانیزم را مشاهده کرده و آنرا تحلیل کنید.